Lesní terapie je způsob smyslového kontaktu s přírodou, který vede k odbourávání stresu, posilování imunitního, kardiovaskulárního a hormonálního systému díky hlubokému zklidnění, plnému prožití přítomného okamžiku a stavu „mindlessness“ – spokojeného uvolnění naší pozornosti, které je pravým opakem excitované mysli, přehlcené podněty z moderního světa.
Základem lesní terapie je metoda tzv. “lesní koupele” – Shinrin-yoku, která vznikla v Japonsku v 80. letech minulého století jako reakce na nárůst civilizačních chorob. Japonská vláda tehdy hledala způsob, jak jim čelit pomocí vědeckého výzkumu vztahu mezi člověkem a přírodou. Výsledkem je soubor vědecky podložených metod, jak tento vztah využít pro posílení fyzického a mentálního zdraví, který je pro své nezpochybnitelné benefity dnes v některých zemích součástí veřejného zdravotního systému. Lesní terapie má prokazatelný vliv na snižování a prevenci stresu, vysokého krevního tlaku, prevenci cukrovky 2. typu, zlepšování funkcí imunitního systému ad.
Lesní terapie není fyzicky náročná, za cca tři hodiny urazíme jen velmi krátkou vzdálenost, obvykle pár set metrů. Některé “procházky” se mohou odehrát víceméně na jednom místě. Jde tedy o aktivitu vhodnou i pro osoby se sníženou pohyblivostí, seniory apod.
Chcete se o lesní terapii dozvědět víc? Přečtěte si např. reportáž na Aktuálně – Žena.cz: Objímání stromů není pro blázny. Jeden den v lese posílí imunitu na celý měsíc, nebo krátké video Když les léčí Lesní terapie na základě japonského umění Shinrin-yoku s průvodcem Alešem Miklíkem
Další informace lze také nalézt na webu www.lesniterapie.cz.
Lesní terapie probíhá za každého počasí, proto prosím zvažte předpověď a dobře se oblečte a obujte, případně vybavte pláštěnkou.