Lesní terapie je promyšlený a dlouhodobě ověřený způsob trávení času v přírodě, který vede k odbourávání stresu, posilování imunitního, kardiovaskulárního a hormonálního systému díky hlubokému zklidnění, plnému prožití přítomného okamžiku a stavu „mindlessness“ – spokojeného uvolnění naší pozornosti, které je pravým opakem excitované mysli, přehlcené podněty z moderního světa.
Je určena pro každého, kdo chce posílit své zdraví a poznat trochu jiný způsob pobytu v přírodě a v neposlední řadě si také odnést některé metody pro hlubší spojení s ní.
Základem lesní terapie je metoda tzv. “lesní koupele” – Shinrin-yoku, která vznikla v Japonsku v 80. letech minulého století jako reakce na nárůst civilizačních chorob. Japonská vláda tehdy hledala způsob, jak jim čelit pomocí vědeckého výzkumu vztahu mezi člověkem a přírodou. Výsledkem je soubor vědecky podložených metod, jak tento vztah využít pro posílení fyzického a mentálního zdraví, který je pro své nezpochybnitelné benefity dnes v některých zemích součástí veřejného zdravotního systému. Lesní terapie má prokazatelný vliv na snižování a prevenci stresu, vysokého krevního tlaku, prevenci cukrovky 2. typu, zlepšování funkcí imunitního systému ad.
To vše je možné díky využití různých lidských smyslů pro přenesení pozornosti „z hlavy do těla“ a pro jejich zapojení do kontaktu s přírodou. Pro tento účel využíváme různé aktivity, které vám toto oboustranně prospěšné propojení otevřou. Může jít o zrakové, sluchové, hmatové a další vjemy a někdy i o komunikaci s bytostmi a objekty v lese – konkrétních způsobů těchto propojení je potenciálně nekonečně mnoho a vždy je přizpůsobujeme aktuálnímu místu, situaci a účastníkům terapie.
Lesní terapie tedy není “pouhá” procházka v lese, ale celá řada aktivit s otevřenou podobou a průběhem, ve kterém není žádné hodnocení, očekávání, žádný správný či špatný způsob. Není zde ani žádný cíl nebo předpokládaný výsledek – vnímáme pouze přítomnost tady a teď.
Lesní terapie není fyzicky náročná, za cca tři hodiny urazíme jen velmi krátkou vzdálenost, obvykle pár set metrů. Některé “procházky” se mohou odehrát víceméně na jednom místě. Jde tedy o aktivitu vhodnou i pro osoby se sníženou pohyblivostí, seniory apod.
Pro upřesnění, nejde také o meditaci, i když některé aktivity lesní terapie mají blízko k praxi všímavosti (mindfulness) – přesto výsledný efekt je spíše opačný, místo pozorování vlastního nitra se zaměřujeme na ukotvení ve fyzickém světě přírody. Meditační praxe každopádně není pro lesní terapii žádnou podmínkou.
Chcete se o lesní terapii dozvědět víc? Přečtěte si např. reportáž na Aktuálně – Žena.cz: Objímání stromů není pro blázny. Jeden den v lese posílí imunitu na celý měsíc, nebo krátké video Když les léčí Lesní terapie na základě japonského umění Shinrin-yoku s průvodcem Alešem Miklíkem
Další informace lze také nalézt na webu www.lesniterapie.cz.
Proč lesní terapie s průvodcem?
Většina lidí v průběhu života zjistila prospěšnost trávení času v přírodě a občas do ní naštěstí sami vyráží. Přestože tím získávají zdravotní efekt např. z terpenů (chemických sloučenin), vylučovaných stromy, obvykle sami o sobě neprovádí právě ty aktivity, které by jim umožnily se mnohem více uvolnit díky hlubokému spojení s přírodou a udělat pro své zdraví a zklidnění ještě víc. Podobně jako např. jóga nebo zmíněná meditace, je i lesní terapie praxe, nikoliv pouze jednorázová událost. A jako v každé praxi, i tady je možné se postupně zlepšovat, což je užitečné dělat s někým zkušeným.
V lesní terapii nejde o trenéra nebo učitele, ale o průvodce, protože terapeutem je v tomto případě sám les. Certifikovaný průvodce vám k němu otevírá dveře pozváním k aktivitám pro zpomalení a vnímání přítomného okamžiku všemi smysly, které máte k dispozici (a těch není pouze pět). Dokáže to díky dlouhému a promyšlenému tréninku a vlastní zkušenosti, se kterou přistupuje individuálně ke každé situaci. Dále pak samozřejmě můžete prvky z lesní terapie používat v běžném životě a rozvíjet sami (a je to velmi prospěšné!), ale pokud se v nich chcete dále inspirovat, můžete využít průvodce opakovaně, protože každá lesní terapie je unikátní, i kdyby se odehrávala na stejném místě.
Lesní terapie probíhá za každého počasí, proto prosím zvažte předpověď a dobře se oblečte a obujte, případně vybavte pláštěnkou.
2 komentářů
Dobrý den, měla bych zájem o jedno místo na tomto kurzu (lesní terapie – Chuchle), ale chtěla bych jej darovat k narozeninám. Myslíte, že by bylo možné po zaplacení dostat jako dárkový poukaz? Děkuji Janišová
Pěkný den, Ajko,
můžeme vám vystavit voucher, spojte se s naší recepcí na [email protected] nebo telefonicky na čísle 704 285 489.
Přeji hezký den,
Žaneta