Benefity aromaterapie a jak ji správně používat
O aromaterapii už slyšel určitě každý. Pravděpodobně jste se s ní setkali již někde na wellness, možná ji používáte doma jako interiérovou vůni, možná patříte mezi ty, pro které je aromaterapie již nezbytnou součástí života, jako prostředek úlevy při různých zdravotních problémech.
Aromaterapie je nefarmakologická, doplňková nebo alternativní terapie, kdy se používají esenciální oleje z rostlin, které mají vliv na organismus prostřednictvím aromatických sloučenin, jež jsou v nich přirozeně obsažené a mají neurologické a fyziologické účinky. Nejedná se o žádnou novinku nebo módní záležitost posledních desítek let. Aromaterapii lidé používají po tisíce let. Už starověké kultury v Číně, Indii a Egyptě používali aromatické rostlinné složky do pryskyřic, balzámů a olejů. Tyto látky měly užití jak v lékařství, ale také často i v řadě náboženských rituálů. Éterické oleje začali v 10. století destilovat Peršané. V 19. století objevili potenciál éterických olejů Francouzští lékaři při léčbě různých zdravotních problémů. Je fakt, že v této době se začaly prosazovat při léčně nemocí chemické léky, ale i přesto v první polovině 20. století zavedl francouzský parfumér a chemik René-Maurice Gattefossé termín „aromaterapie“ v knize Gattefosse’s Aromatherapy: The First Book on Aromatherapy, která pojednává o použití esenciálních olejů při léčbě různých nemocí.
Ačkoliv si laik pod pojmem „aromaterapie“ vybaví nejčastěji aromalampu či masáž, možnosti používání jsou poměrně široké. Esenciální oleje vstřebávají účinné složky do organismu prostřednictvím vdechování a čichu, ale i absorpce skrz kůži. Mimo zmíněné inhalace a masáže je možné aromaterapii aplikovat pomocí difuzérů, inhalátorů, koupelí, a to jak celého těla, tak lokálně (například koupel nohou). Dalšími variantami jsou obklady, masti, zábaly či bahenní masky a koupele, ale také i perorální podání či akupresura. Můžeme je používat samostatně, ale i v mnoha různých kombinacích.
Jak funguje aromaterapie?
Při inhalaci se vdechovaný vzduch, který obsahuje esenciální oleje, dostává do krevního oběhu přes síť krevních kapilár v nose a průduškách, ale také stimuluje nervovou soustavu skrz čichový epitel. Esenciální oleje spouštějí mechanismy v mozku právě touto cestou, jakmile signály stimulují limbický systém, dojde k uvolnění neurotransmiterů, například serotoninu, který má zklidňující efekt na emoce a celkově na organismus. Na stejném principu je postaveno vstřebávání do krve přes kůži pomocí masáží, zábalů či koupelí.
Pro koho je aromaterapie vhodná?
- Těhotné ženy, novopečené matky a novorozenci
Toto období je pro každou ženu spojeno s řadou proměn, pocitů, radosti, ale také bolesti. Aromaterapie může snížit pocit bolestivosti během porodu a zmírnit úzkostné stavy. Je možné ji aplikovat již v těhotenství, v podstatě od prvních týdnů, dále během přípravy na porod a při tlumení nepříjemných stavů, které toto období provázejí. Éterické oleje ovlivňují těhotnou ženu, ale i miminko, které se v její děloze vyvíjí. Své místo aromaterapie má i pro novopečené matky a novorozence, kdy i jim může být velmi nápomocná při vzájemném sžívání, jako podpora kojení či při prostředek pro zklidnění, mírnění bolesti a zlepšení spánku. Pomáhá i při hojení poporodních poranění nebo zánětech.
Pro tuto problematiku existuje celá řada esenciálních olejů a jejich směsí. Je důležité rozlišovat pro koho a jaký konkrétní stav chceme olej nebo směs aplikovat. Některé mohou pomoci při například při porodu, ale pak už jejich užití není vhodné. Nejznámějším a nejčastěji aplikovaným esenciálním olejem je určitě levandulový, který má velmi široké spektrum uplatnění. Dále může být růže, jasmín či římský heřmánek.
- Psychické problémy, chronický stres, deprese, nespavost, únava
Aromaterapie je poměrně levná neinvazivní metoda, která je často používaná jako doplněk k léčbě a přispívá ke zlepšení psychického zdraví a pohody pacientů. Velmi dobrých výsledků při používání aromaterapie dosahují lidé, které trápí dlouhodobý stres, deprese a úzkostné stavy. Velmi dobře působí éterické oleje i na zlepšení problémů se spánkem a snižuje povity únavy. Jeví se, že některé esenciální oleje mají pozitivní vliv i na paměť a mohou mít pozitivní vliv na pacienty, kteří trpí Alzheimerovou chorobou.
Na tyto obtíže existuje opět celá řada esenciálních olejů a jejich směsí. Je možné použít například bergamot, levanduli, šalvěj muškátovou nebo heřmánek.
- Bolestivé stavy
Poměrně populární je používání aromaterapie při onemocněních jako jsou artritida či rakovina, kdy je pacient vystaven dlouhodobým bolestivým stavům. Díky působení esenciálních olejů je možno bolest tlumit, a kromě toho zlepšovat psychický stav pacienta. Vědecké studie potvrdily, že u pacientů s nádorovým onemocněním má aromaterapie pozitivní vliv na kvalitu spánku a zmírňuje pocity úzkosti. Je prokázáno, že stejný vliv má aromaterapie i na osoby, které trápí pooperační bolesti.
Ulevit od bolesti mohou pomoci esenciální oleje například peppermint, wintergreen či růže.
- Cukrovka, zánětlivé stavy, kardiovaskulární onemocnění
Aromaterapii je možné aplikovat jako doplňkovou terapii i při těchto chorobách. Esenciální oleje se podílí také na snižování krevního cukru, krevního tlaku a pomáhají organismu v boji s různými záněty.
Z esenciálních olejů je možné použít například tea tree, bergamot a citrusové esenciální oleje (pomeranč, limetku, citrón).
- Astma, dýchací problémy, záněty dýchacích cest
Samozřejmě i zde má aromaterapie své nezastupitelné místo. Je řada esenciálních olejů, které pomáhají při těchto potížích díky široké škále účinných látek. V těchto stavech je primárně doporučována inhalace, ale je samozřejmě možné kombinovat zábaly, perorální podání či masáž hrudníku.
Velmi dobré účinky na tyto problémy mají kupříkladu esenciální olej z oregana, tea tree olej či eukalyptový olej.
- Menstruační problémy, menopauza
Jak už jsme se zmínili, tak aromaterapie je účinným prostředkem pro tišení bolesti, proto může být nápomocná i při bolestivé menstruaci. Některé látky obsažené v esenciálních olejích ale mohou zmírnit také nepříjemné symptomy, které provázejí období menopauzy.
Tyto obtíže pomáhá mírnit například citrónová tráva, geránium či bergamot.
Proč zvolit právě aromaterapii?
Aromaterapie je v některých indikacích používána jako doplňková léčba, jindy je přímým nástrojem alternativní medicíny. Na rozdíl od léků je čistě přírodní, nezatěžuje organismus dalšími syntetickými látkami a pokud se správně používá, tak nemá téměř žádné nežádoucí účinky. Určitě je pro tělo mnohem přirozenější cesta úlevy od bolesti například masáž s levandulovým olejem než například analgetické léčivo. Svůj boom zažívá aromaterapie v poslední době i v porodnictví, kdy už jsou ve většině porodnic běžnou součástí porodních sálů difuzéry a menší či větší výběr různých éterických olejů. Dalším benefitem aromaterapie je určitě i to, že je velmi příjemná a pro uživatele bývá spojena s pozitivními prožitky.
Jak vybrat vhodný esenciální olej?
Existuje asi sto druhů různých esenciálních olejů, které je možné použít v různých kombinacích podle indikace. Volba správného esenciálního oleje nebo jejich směsi je velmi důležitá. Je vhodné kupovat renomované značky u kterých si můžete ověřit jejich kvalitu pomocí certifikátů o chemických rozborech. Laboratorní analýza je totiž jediná cesta, jak ověřit čistotu a složení éterických olejů. Mělo by se jednat o 100 % přírodní produkt a neměl by obsahovat žádné přísady navíc. A už vůbec ne syntetické složky. Musíme také vzít v potaz to, že éterické oleje jsou do jisté míry proměnné substance. Látky v nich obsažené se mohou lišit podle místa pěstování, klimatických podmínkách dané oblasti, a dokonce se mohou odlišovat i jednotlivé sklizně mezi sebou. Je také důležité si uvědomit, že esenciální olej nepoužíváme kvůli jednomu konkrétnímu účinku, ale vždy jde o souhru všech přítomných látek v daném oleji.
Esenciální oleje jsou poměrně hodně koncentrované a je třeba je rozlišovat podle způsobu používání. Do aromalampy můžeme použít několik kapek koncentrovaného oleje, ale pokud bychom ho použili přímo na kůži, došlo by k podráždění pokožky, případně dalším nežádoucím účinkům. Proto pokud chceme esenciální olej aplikovat na tělo, měl by být ve směsi s nosným olejem, který jej jednak naředí, ale také zajistí efektivní vstřebání bioaktivních látek. Některé zdroje uvádějí, že je možné používat esenciální oleje i vnitřně, tento způsob aplikace my nedoporučujeme, neboť tato forma použití sebou nese řadu rizik.
Pokud vás aromaterapie zaujala, toužíte se dozvědět více informací a zdokonalit se v jejím používání, přihlaste se na kurz „Éterické oleje v profesionální praxi“ https://ifmv.cz/akce/etericke-oleje-v-profesionalni-praxi-12-02-2023/ , kde máme ještě několik volných míst.
Literární přehled
- BERTONE, ANNA C. a REBECCA L. DEKKER. Aromatherapy in Obstetrics: A Critical Review of the Literature. Clinical Obstetrics & Gynecology[online]. 2021, 64(3), 572-588. ISSN 0009-9201. DOI: 10.1097/GRF.0000000000000622 [PubMed] [GoogleScholar]
- SÁNCHEZ-VIDAÑA, Dalinda Isabel, Shirley Pui-Ching NGAI, Wanjia HE, Jason Ka-Wing CHOW, Benson Wui-Man LAU a Hector Wing-Hong TSANG. The Effectiveness of Aromatherapy for Depressive Symptoms: A Systematic Review. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine[online]. 2017, 2017, 1-21. ISSN 1741-427X. DOI: 10.1155/2017/5869315 [PubMed] [GoogleScholar]
- WILSON, Debra Rose a Emily CRONKLETON. Aromatherapy Uses and Benefits. Healthline[online]. 8.3.2019 [cit. 2022-11-14]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/what-is-aromatherapy
- LIU, Bonan, Jiayuan KOU, Fuyan LI, et al. Lemon essential oil ameliorates age-associated cognitive dysfunction via modulating hippocampal synaptic density and inhibiting acetylcholinesterase. Aging[online]. 2020, 12(9), 8622-8639. ISSN 1945-4589. DOI: 10.18632/aging.103179 [PubMed] [GoogleScholar]
- HAMZEH, Sahar, Roya SAFARI-FARAMANI a Alireza KHATONY. Effects of Aromatherapy with Lavender and Peppermint Essential Oils on the Sleep Quality of Cancer Patients: A Randomized Controlled Trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine[online]. 2020, 1-7. ISSN 1741-427X. DOI: 10.1155/2020/7480204 [PubMed] [GoogleScholar]
- XIAO, Yangfan, Lezhi LI, Yijia XIE, Junmei XU a Yan LIU. Effects of aroma therapy and music intervention on pain and anxious for breast cancer patients in the perioperative period[online]. 2018, 43(6), 656-661. DOI: 10.11817/j.issn.1672-7347.2018.06.013 [PubMed] [GoogleScholar]
- CAHYATI, Yanti, Ida ROSDIANA, Astina ELENGOE a Sandep PODDER. Effect of Benson Relaxation and Aromatherapy on Blood Glucose Levels in Patients With Type II Diabetes Mellitus. Malaysian Journal of Medicine and Health Sciences[online]. 2020, 43 – 49. ISSN 2636-9346. [GoogleScholar]
- MAHBUBEH TABATABAEICHEHR a HAMED MORTAZAVI. The Effectiveness of Aromatherapy in the Management of Labor Pain and Anxiety: A Systematic Review. Ethiopian Journal of Health Sciences[online]. 2020, 30(3). ISSN 1029-1857. DOI: 10.4314/ejhs.v30i3.16 [PubMed] [GoogleScholar]
- SALEHI-POURMEHR, Hanieh, Alireza OSTADRAHIMI, Mehdi EBRAHIMPOUR-MIRZAREZAEI a Azizeh FARSHBAF-KHALILI. Does aromatherapy with lavender affect physical and psychological symptoms of menopausal women? A systematic review and meta-analysis. Complementary Therapies in Clinical Practice[online]. 2020, 39. ISSN 17443881. DOI: 10.1016/j.ctcp.2020.101150 [PubMed] [GoogleScholar]
- STADELMANN, Ingeborg. Zdravé těhotenství, přirozený porod: citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů. 3., přeprac. vyd. Přeložil Barbora SADÍLKOVÁ, přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: One Woman Press, 2009. ISBN 978-80-86356-50-1.