Jak řešit estrogenovou dominanci z pohledu funkční medicíny
Zdraví, správné a vyvážené funkce našeho těla a vyvarování se zdravotním komplikacím. Právě na těchto aspektech stojí tzv. hormonální rovnováha. V poslední letech však životní styl moderní společnosti posunul tuto pomyslnou rovnováhu ve směru tvz. estrogenové dominance, která je v současnosti považována za hlavní příčinu mnoha zdravotních problémů.
Estrogenová dominance je definována jako vysoká hladina hormonu estrogenu v těle, která není správně vyvážena jinými pohlavními hormony. Konkrétně se jedná o hormonální dominanci estrogenu nad progesteronem. Progesteron a estrogen – jednotlivé hormony mají opačné role a funkce, avšak společně by měly být v rovnováze a pracovat synchronně.1
Estrogen je nejen pohlavní hormon vyvolávající estrální cyklus. Ve skutečnosti tento hormon řídí téměř všechny aspekty zdraví žen i mužů. Na jeho hladinách a rovnováze s dalšími hormony závisí mnoho funkcí lidského těla, jako je homeostáza glukózy a lipidů, imunita, metabolismus kostí, funkce mozku, růst folikulů, růst kostry a mnoho dalších.
Celkový progesteron i estrogen procesem přirozeného stárnutí klesají. Uvádí se, že ve věku od 35 do 50 let se sníží celková produkce progesteronu v těle o 75 %. V tomto věkovém rozmezí však celkový estrogen klesá pouze o 35 %. To znamená, že v období menopauzy má žena asi poloviční množství progesteronu a čtvrtinu množství estrogenu ve srovnání s plným reprodukčním věkem. Dochází k nerovnováze a tzv. estrogenové dominanci. Patologiemi pak mohou být infekční, autoimunitní, metabolické i degenerativní onemocnění.1
Avšak nejen stárnutí má vliv na celkovou hormonální nerovnováhu a poměry mezi jednotlivými typy estrogenů. Chronický stres a životní styl způsobují hromadění toxinů v organismu, které vedou k narušení funkce nejen estrogenů.
Nízká hladina estrogenu, je to opravdu tak jednoduché?
Avšak nic není tak jednoduché, ani zmíněná nerovnováha daných hormonů. Je třeba si uvědomit, že hormon estrogen vzniká demetylací prekurzorů hormonu Androgenu prostřednictvím enzymu aromatázy. Nejen nerovnováha samotných hormonů, ale především nesprávná funkce například tohoto enzymu může způsobit onemocnění jako rakovina prsu, syndrom polycystických vaječníků (PCOS), endometrióza, osteoporóza, onemocnění srdce, Alzheimerova choroba, schizofrenie i mužský hypogonadismus. 5
V mnoha případech je samotný hormon estrogen zjednodušován a je mnohdy použito pouze slovní spojení “estrogen”. Avšak tím je spojeno a zamotáno mnoho typů estrogenů dohromady a nejsou tak zohledňovány, jak účinky různých typů estrogenů na receptory v našem těle, tak ani samotné metabolity estrogenu.
Mezi hlavní druhy estrogenu patří:
- Estrone (E1) – Estrone je druhým nejčastějším estrogenem a slabším typem.
- Estradiol (E2) – Estradiol je účinnější verze estrogenu známá pro podporu růstu kostí, hladiny serotoninu, paměti a zdraví srdce.
- Estriol (E3) – Estriol je nejslabší a je známo, že je převládajícím estrogenem během těhotenství. Má se za to, že chrání před rakovinou prsu.
- Estretrol (E4) – Estretrol je syntetizován výhradně játry plodu a do mateřského oběhu se dostává placentou.
Jednotlivé druhy estrogenu se váží na specifické receptory – alfa receptory, které podporují růst buněk, a beta receptory, které inhibují růst buněk.2 Mnoho tkání v těle má oba typy receptorů, kde se estrogen sám proti sobě antagonizuje prostřednictvím alfa a beta receptorů. Jednotlivé formy estrogenů pak aktivují dané receptory v jiném poměru. Záleží pak tedy na poměrech jednotlivých druhů estrogenů a aktivaci či inhibici jejich specifických receptorů.
Mezi metabolity estrogenů patří například 2-Hydroxyestron, který obecně blokuje silnější estrogeny. Avšak například 16 Beta-hydroxyestron podporuje buněčnou proliferaci a jeho vyšší hladiny jsou spojovány s obezitou, hypotyreózou, toxicitou pesticidů a vyššími hladinami omega-6 mastných kyselin. Některé výzkumy naznačují, že nepoměr těchto dvou metabolitů může predikovat rakovinu prsu.2,3,4
Estrogenová dominance – velmi známá, ale velmi neprobádaná. Diagnóza je velmi často zjednodušována, jako příliš mnoho estrogenu v těle. Přičemž je samozřejmé, že existují rozdíly v poměrech a nerovnováze mezi typy estrogenů a jejich metabolitech. Neházejme tedy všechny estrogeny do jednoho pytle, neberme estrogenovou dominanci jako diagnózu a soustřeďme se na posílení celkové hormonální rovnováhy se vším všudy.
Jak docílit hormonální rovnováhy?
- Konzumace nechemických a NEzpracovaných potravin
Průmyslově zpracované potraviny mohou obsahovat ztužené tuky, chemická aditiva, konzervanty, hormony, antibiotika, pesticidy a herbicidy včetně známého chlorovaného pesticidu – DDT a polychlorovaných bifenylů. Právě tyto chemikálie zvyšují hladiny xenoestrogenních molekukul a přivádějí hladiny estrogenu do nerovnovážného stavu.6
- Zaměřte se na lokální, čisté, kvalitní a celistvé potraviny a vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám.
- Vyhněte seXenoestrogenům
Xenoestrogeny se nevyskytují pouze v pesticidech na ovoci a zelenině, ale i v plastových lahvích v podobě bisfenolu A – BPA, nefiltrované vodě a kosmetice, která obsahuje konkrétně parabeny a ftaláty.7
- Pijte filtrovanou vodu. Zaměřte se na netoxickou domácnost, zbavte se konvenčních čistících prostředků, kosmetiky, hygienických potřeb a nahraďte je netoxickými přípravky, nezatěžující vaše tělo ani životní prostředí.
- Dostatek esenciálních mikronutrientů, které podporují činnost jater a střev.
Játra pomáhají k nastolení estrogenové rovnováhy a filtrují nepotřebné molekuly estrogenů. Ve chvíli, kdy je nedostačující nebo přetížená jaterní detoxikace, tak tělo nadbytečné toxiny a xenoestrogeny akumuluje v tukové tkáni a vede k výše zmíněným obtížím.
- Zaměřte se na posílení jaterní detoxikace a činnosti mikrobiomu příjmem specifických potravin (viz níže).
Potraviny prospívající jaternímu metabolismu obsahují látky jako je glutathion, sulforafan, N-Acetyl-cystein8 , omega 3 nenasycené kyseliny a vitamíny, jako je cholin, folát, methionin, riboflavin, pyridoxin, nebo kobalamin.
Tyto látky jsou dostupné z mnoha doplňků stravy, ale můžeme je čerpat i z celistvých potravin jako je například ostropestřec mariánský nebo kořen pampelišky.
Dalšími užitečnými potravinami mohou být česnek pro jeho vysoký obsah alicinu, cibule a brukvovitá zelenina (minimálně tři šálky týdně).
Neméně důležitá je také brokolice a brokolicové klíčky, zelí, kapusta, lněné semínko, bílkoviny ze zdrojů jako je hovězí maso z krav krmených trávou, vejce, ryby, houby shiitake, chřest, citrusové plody, mrkve, jicama, avokádo, ostružiny, řepa, kořen lopuchu a hořká čokoláda mnoho dalších.9,10
Pro podporu detoxikace jater je znám doplněk stravy DIM (Diindolylmethan). Tato látka se přirozeně vyskytuje v brukvovité zeleně jako je brokolice, zelí, květák, růžičková kapusta a další.9
Správně fungující střevní mikrobiom podporuje rovnováhu estrogenu. Nerovnováhu střevního mikrobiomu, syndrom zvýšené propustnosti střeva a na něj další navazující příznaky můžeme podpořit výběrem správných potravin a probiotik.
- Vyhněte se obezitě
Tukové buňky obsahují enzym, který přeměňuje adrenální steroidní hormony na estrogen. Převaha estrogenů může být u některých žen vyvolat obezitu a způsobit těžkosti při pokusech o zhubnutí.11
- Jezte pravidelně, vyváženě a nepřejídejte se. Buďte fit.
- Méně stresu a více spánku
Drtivá většina z nás má v dnešní době poměrně uspěchaný život a především nedostatek spánku, což může dříve či později vést k chronickému stresu. Stres je těžké odstranit, ale existuje mnoho vyzkoušených metod, které pomáhají tělu relaxovat.
- Zaměřte se na kvalitní spánek, hluboké dýchání, relaxaci a meditační techniky. Snažte se stresující situace vnímat jako příležitost než jako hrozbu, můžete tím změnit chemickou reakci ve svém těle a vylučovat méně stresového hormonu kortizolu.
- Bez hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce narušuje hormonální rovnováhu v těle.
- Vyhněte se hormonální antikoncepci.
Těchto osm bodů bychom mohli dále detailně rozepsat, avšak pro každého by měli trochu jiné znění. Znamená to, že neexistuje jeden jediný „recept” na všechny a všechna doporučení je třeba personalizovat. Avšak těchto pár zásad může kontrolovat ve svém životě úplně každý. Naše rada tedy zní:
Nad čím můžete mít kontrolu, to kontrolujte, omezte či zcela eliminujte.
- Liang YL, Teede H, Shiel LM, Thomas A, Craven R, Sachithanandan N, McNeil JJ, Cameron JD, Dart A, McGrath BP. Effects of oestrogen and progesterone on age-related changes in arteries of postmenopausal women. Clin Exp Pharmacol Physiol. 1997 Jun;24(6):457-9. doi: 10.1111/j.1440-1681.1997.tb01225.x. Erratum in: Clin Exp Pharmacol Physiol 1997 Aug;24(8):646. PMID: 9171959.
- Fuentes N, Silveyra P. Estrogen receptor signaling mechanisms. Adv Protein Chem Struct Biol. 2019;116:135-170. doi: 10.1016/bs.apcsb.2019.01.001. Epub 2019 Feb 4. PMID: 31036290; PMCID: PMC6533072.
- Young LR, Raatz SK, Thomas W, Redmon JB, Kurzer MS. Total dietary fat and omega-3 fatty acids have modest effects on urinary sex hormones in postmenopausal women. Nutr Metab (Lond). 2013 Apr 23;10(1):36. doi: 10.1186/1743-7075-10-36. PMID: 23618064; PMCID: PMC3637800.)
- National Center for Biotechnology Information (2021). PubChem Compound Summary for CID 22833517, 16beta-Hydroxyestrone. Retrieved January 28, 2021 from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/16beta-Hydroxyestrone
- Liang YL, Teede H, Shiel LM, Thomas A, Craven R, Sachithanandan N, McNeil JJ, Cameron JD, Dart A, McGrath BP. Effects of oestrogen and progesterone on age-related changes in arteries of postmenopausal women. Clin Exp Pharmacol Physiol. 1997 Jun;24(6):457-9. doi: 10.1111/j.1440-1681.1997.tb01225.x. Erratum in: Clin Exp Pharmacol Physiol 1997 Aug;24(8):646. PMID: 9171959.
- Fung TT, Schulze MB, Hu FB, Hankinson SE, Holmes MD. A dietary pattern derived to correlate with estrogens and risk of postmenopausal breast cancer. Breast Cancer Res Treat. 2012 Apr;132(3):1157-62. doi: 10.1007/s10549-011-1942-z. Epub 2012 Jan 6. PMID: 22218885; PMCID: PMC3574573.
- Paterni I, Granchi C, Minutolo F. Risks and benefits related to alimentary exposure to xenoestrogens. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Nov 2;57(16):3384-3404. doi: 10.1080/10408398.2015.1126547. PMID: 26744831; PMCID: PMC6104637.
- Zahid M, Saeed M, Ali MF, Rogan EG, Cavalieri EL. N-acetylcysteine blocks formation of cancer-initiating estrogen-DNA adducts in cells. Free Radic Biol Med. 2010 Aug 1;49(3):392-400. doi: 10.1016/j.freeradbiomed.2010.04.028. Epub 2010 May 31. PMID: 20472053; PMCID: PMC2900421.
- Guan YS, He Q. Plants Consumption and Liver Health. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:824185. doi: 10.1155/2015/824185. Epub 2015 Jun 28. PMID: 26221179; PMCID: PMC4499388.
- Hodges RE, Minich DM. Modulation of Metabolic Detoxification Pathways Using Foods and Food-Derived Components: A Scientific Review with Clinical Application. J Nutr Metab. 2015;2015:760689. doi: 10.1155/2015/760689. Epub 2015 Jun 16. PMID: 26167297; PMCID: PMC4488002.
- Cleary MP, Grossmann ME. Minireview: Obesity and breast cancer: the estrogen connection. Endocrinology. 2009 Jun;150(6):2537-42. doi: 10.1210/en.2009-0070. Epub 2009 Apr 16. PMID: 19372199; PMCID: PMC2689796.