ROZDĚLENÍ IMUNITY A JAK JI OVLIVNIT STRAVOU A ŽIVOTNÍM STYLEM
Imunita, naše obrana proti chorobám a infekcím, může být rozdělena na dva hlavní typy: adaptivní a vrozenou imunitu. Obě tyto složky spolupracují, aby udržely naše tělo v bezpečí, ale mohou být ovlivněny naším životním stylem a stravovacími návyky.
Vrozená imunita je naší první linií obrany proti patogenům. Tato neměnná, konstantní obrana zahrnuje fyzikální a chemické bariéry, jako je naše kůže a sliznice, které produkují antimikrobiální látky. Tyto látky brání pronikání mikroorganismů do těla. Když však tato obrana selže, vstupují do hry fagocytující neutrofily a makrofágy. Tím se zajišťuje ochrana před infekcemi. Vzácnějšími součástmi vrozené imunity jsou i další mechanismy, jako například systém komplementu, který také hraje klíčovou roli v ochraně těla před patogeny a udržení zdravé imunitní reakce.
Adaptivní imunita je specifičtější a vyvíjí se postupně. Tento druh imunity se opírá o imunitní orgány a buňky, které jsou zodpovědné za specifickou odpověď na antigeny, které jsou cizí pro tělo. Adaptivní imunita má dvě základní složky: specifickou odpověď na antigen a buněčnou paměť. Toto umožňuje tělu reagovat rychleji a efektivněji na budoucí infekce. Jednou z klíčových aspektů adaptivní imunity je rovnováha mezi dvěma typy Th buněk, Th1 a Th2.
Cytokiny typu Th1 jsou spojeny s prozánětlivými reakcemi, které jsou zodpovědné za ochranu těla před intracelulárními parazity a autoimunitní odpovědí. K těmto cytokinům patří interferon gama (IFN-g) a interleukin-2 (IL-2). Naopak, cytokiny typu Th2 zahrnují interleukiny IL-4, IL-5, IL-6, IL-10 a IL-13. Tyto cytokiny podporují tvorbu protilátek typu IgE a reakce s eosinofily, které jsou spojeny například s alergiemi. Interleukin-10, který produkuje Th2, má více protizánětlivý charakter.
Tyto dvě linie obrany by měly být v rovnováze, což je klíčové pro zdraví imunitního systému. Nerovnováha mezi Th1 a Th2 imunitou může mít za následek různé problémy, včetně alergií, autoimunitních onemocnění a neschopnosti těla účinně bojovat proti infekcím. Mezi faktory, které ovlivňují tuto rovnováhu řadíme primárně stravu a zdravý životní styl.
Jak můžeme ovlivnit Th1/Th2 rovnováhu stravou a životním stylem?
Pro podporu Th1 imunity zařaďte do svého jídelníčku tytu potraviny:
-
- Omega-3 mastné kyseliny: najdeme je v rybách, jako jsou losos, sardinky, makrely a pstruh. Jsou také obsaženy v chia semenech, lněném semeni, tmavé zelené listové zelenině a mořských řasách.
- Kyselina olejová, která se nachází například v olivovém oleji, lískových oříšcích, zelených olivách a mandlích.
- Vitamin A: přirozeně se vyskytuje v oleji z tresčích jater, vařené mrkvi, dýni a sladkých bramborách (jako beta-karoten).
- Vitamin E a C: antioxidační působení těchto vitamínů je důležitým faktorem pro posílení imunity, najdeme je v ovoci a zelenině. Vitamín C především v paprice, kiwi, citrusech a vitamin E ve špenátu, brokolici, avokádu, ale také v mandlích a lískových oříškách.
- Další zdroje na podporu Th1 imunity jsou například: česnek, křemík, který nalezneme například ve vařených ovesných vločkách a prosu a glutathion. Dále je vhodné podpořit tvorbu kyseliny chlorovodíkové pro lepší trávení a podpořit celkově střevní mikrobiom.
Naopak se nedoporučuje konzumace průmyslově zpracovaných potravin, transmastných kyselin a omega-6 mastných kyselin, které se nacházejí v některých rostlinných olejích, ty mohou podporovat Th2 imunitní rameno. Mezi další faktory, které zvyšují Th2, patří azbest, olovo, rtuť a jiné těžké kovy, pesticidy, tabák, alkohol, steroidy, ale také stres, negativní postoje a potlačené emoce, špatný spánek a nedostatek pohybu.
Je tedy důležité dbát na svůj životní styl a stravovací návyky, abychom si udrželi rovnováhu mezi Th1 a Th2 imunitou, jelikož tato rovnováha je klíčová pro naše celkové zdraví.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC27457/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12946237/
Konlee, Mark. “A Consumer’s Guide to Immune Restoration: The Search for ‘Th1’.” Positive Health News. Report No. 18. Spring 1999.
Přednášky od Satya Ambrose, L.Ac, N.D.