Jak stres ovlivňuje vaši váhu?
Lámete si hlavu nad tím, proč se vám nedaří zhubnout? Máte pocit, že pro to, abyste se zbavili přebytečných kil, děláte maximum? Správně jíte a cvičíte, ale váha stále nejde dolů? Může za tímto nezdarem stát i stres!
Stres je pojem, který jsme si bohužel zvykli skloňovat poměrně často, a to zejména vzhledem k dnešní uspěchané době. Každý z nás má svou individuální hranici, kdy se u něj propukne stresová reakce a každý má své „spouštěče“ stresu. Někoho rozhodí maličkost, jiný v téměř zenovém klidu zvládá mnohem větší nátlak. Ve spojitosti s hubnutím má stres větší význam, než by se na první pohled mohlo zdát a může to být dokonce i jedna z příčin, proč redukce váhy nejde podle našich představ, nebo hodnota na osobní váze stagnuje či dokonce roste.
Krátkodobý stres je běžná fyziologická reakce na potencionálně nebezpečnou situaci, kterou člověk zažíval už od nepaměti. Když byli naši předkové ještě lovci a potkali se například s velkou šelmou, tělo spustilo reakci, kdy se vyplavily hormony, které napomohly k vyššímu fyzickému výkonu například při útěku nebo boji a tělo nepociťovalo tolik bolest. Tento stav se pak po odeznění vrátil zpět do normálu. Jde o krátkodobý proces, jenž napomáhá organismu „přežít“ nezvyklou situaci a zátěž. Sami se s takovými situacemi setkáváme v běžném životě a určitě si nějakou takovou dokážete dobře vybavit.
Pak zde máme dlouhodobý, neboli chronický stres, kdy je naše tělo a naše mysl pod neustálým tlakem. Tento stav není vůbec pro organismus prospěšný a může vést ke vzniku vážných onemocnění různého charakteru. Chronický stres je kromě jiného dáván do spojitosti s váhovými výkyvy. Někdo pod jeho vlivem ztrácí hmotnost, jiný ji nezřízeně nabývá. Pokud jsme se rozhodli zhubnout, je velmi důležité se naučit vyrovnat se stresem, umět ho mírnit a tím snížit jeho negativní vliv na naše tělo.
Jak se poprat s chronickým stresem, aby nám nebránil našemu snažení zhubnout?
- Najít příčinu a řešit ji, pokud je to možné. Zde pomůže se na chvíli zastavit, přemýšlet nad rozpoložením své mysli a nastavit si pomyslné zrcadlo. Někomu může pomoci meditace či sebevzdělávání, jinému sezení s terapeutem, psychologem nebo specializovaným koučem. Každý z nás je jiný a každý si k uvědomění a řešení svých problémů musí dojít sám. Nicméně pokud cítíme, že to sami nezvládáme, nebojme se obrátit na specializované odborníky, kteří nám s tím mohou pomoci.
- Aromaterapie. Jde o způsob, jak uvolnit své tělo a mysl. Existuje široká řada různých esenciálních olejů a jejich kombinací, které mohou pomoci jak kupříkladu s léčbou bolesti, tak se snížením míry stresu. Ne nadarmo se aromaterapie využívá jako doplněk třeba při meditacích. Také stačí pár kapek správně vybraného esenciálního oleje večer od vany a pocit napětí odplave pryč.
- Kvalitní a dostatečný spánek. Poruchy spánku jsou velmi rozšířené a mnohdy si ani sami neumíme připustit, že spíme málo a nekvalitně. Přitom nedostatek spánku může být spouštěčem řady onemocnění, ale také jde o jednu z podmínek, která ovlivňuje zdravé hubnutí. Spánek můžeme zkvalitnit řadou činností a správných návyků, jako je nejíst před spaním, chodit spát v pravidelný čas, dát si před spaním uklidňující koupel, nedívat se večer na televizi a namísto toho poslouchat před spaním relaxační hudbu či meditovat.
- Pohyb. Dostatek přiměřeného pohybu zlepší prokrvení těla a všech jeho částí, pomáhá odbourávat stres a také nás příjemně unaví, což přispěje i k lepšímu spánku. A také se samozřejmě přispívá k efektivnějšímu hubnutí.
- Zdravé tuky. Jednou z obecně rozšířených nepravd, je že při hubnutí se mají eliminovat tuky. Některé tuky sice ano, ale rozhodně to neplatí pro všechny, protože jsou takové, které potřebujeme ke správnému fungovaní našeho těla. Například omega 3 mastné kyseliny nebo lecithin mají pozitivní vliv na funkci nervové soustavy a pomáhají mírnit stres. Takže nebojme se tuků, jen musíme vybrat ty správné a ve vhodném množství.
- Probiotika. Střevní mikrobiom má vliv na psychické rozpoložení člověka. Lidé, kteří trpí depresemi nebo jinými psychickými obtížemi, nemají obvykle v pořádku střevní mikroflóru. Správně zvolené kvalitní probiotika pomáhají zlepšit náladu a snížit pocit nátlaku, jenž při chronickém stresu zažíváme.
- Zdravá a vyvážená strava. Aby naše tělo mohlo správně fungovat, je třeba mu dodávat vyváženou stravu, která bude mít dostatek živin, vitamínů a minerálů. Pokud našemu organismu něco chybí, tak i to může být spouštěčem neadekvátních stresových reakcí. Jídlo by také mělo být v co „nejčistší“ podobě a to bez aditiv, barviv a zbytečné chemie.
Měli bychom mít na paměti, že dlouhodobý stres neprospívá nikomu. Jsou samozřejmě situace, kdy je na nás vyvíjen nátlak, ale vše má své meze. Navíc naše tělo nemůže správně fungovat, pokud psychika není v pořádku. Je třeba si uvědomit, že organismus je komplexní a všechno se navzájem ovlivňuje. Pokud se rozhodnu, že zhubnu, tak musím změnit nejenom svůj jídelníček, některé návyky a životosprávu, ale musím si „uklidit“ i ve své hlavě.