Úskalí hubnutí a jak je překonat
Pokud se člověk rozhodne snížit svou hmotnost, ať už je to o pár kilo nebo jde o radikální hubnutí v řádech desítek kil, je to vždy v prvé řadě o nastavení mysli. Až pak o tom, jakou formu diety vybereme, nebo jestli se začneme „jenom“ více hýbat. Na tom záleží i to, zda si po dosažení ideální váhy tuto váhu jsme schopni udržet. Pojďte se s námi dneska podívat na některé typické nástrahy, které na nás při hubnutí mohou čekat, a hlavně vám prozradíme, jak se s nimi jednoduše vyrovnat.
Pro některé může být hubnutí nebo udržení si zdravé váhy jednodušší, pro někoho téměř nepřekonatelný problém. A proč? Pořád je to hlavně v hlavě a jde o dvě věci. Motivace a sebekázeň. Pro někoho je motivace zdraví, pro jiného třeba to jak vypadá v létě v plavkách. Nicméně musíme být opravdu přesvědčení, že zhubnout chceme. Na základě toho pak přichází změna naší životosprávy, v ideálním případě dlouhodobá. A zde se motivace prolíná se sebekázní. Dám si tu čokoládu nebo ne? Půjdu s ostatními na hamburger nebo si dám salát? Zavedu si „cheat day“? Jak tedy odolat pokušení?
„Když se rozhodnu držet dietu, vydržím jen pár dní“
Záleží na mnoha faktorech. Není ta dieta moc drastická? Máte dostatek živin? Možná si tělo odvyká od pravidelného příjmu cukru. Jak je na to váš střevní mikrobiom? Nemáte nějaké zdravotní potíže? Jde o dietu, která je pro vás vhodná?
Jakmile si začneme s nějakou dietou, tak musíme vědět, jak funguje a proč ji držíme. Takové zlaté pravidlo říká, že nesmíme mít při dietě hlad. Protože pokud máme často hlad a nezvladatelné chutě, tak nám tělo říká, že něco potřebuje. Pokud budeme mít dostatek bílkovin a přiměřené množství zdravých tuků, tak zmizí hlad i chutě na nezdravé jídlo. Samozřejmě našemu organismu nějakou chvíli bude trvat, než se s novým režimem srovná, obzvlášť pokud jsou změny v naší životosprávě razantní. Lidé, kteří jsou zvyklí na vysoký příjem cukru, tak mohou po jeho rapidním snížení pociťovat doslova abstinenční příznaky, kdy jsou malátní, bolí je hlava a není jim celkově dobře. Ale tyto stavy odezní během několik dní.
Můžeme naše tělo nějak podpořit? Určitě jsou na místě kvalitní probiotika a omega 3 mastné kyseliny, dostatek vitamínu a minerálních látek. Ne nadarmo se říká, že zdraví vychází ze střev. Patogenní bakterie, které osidlují střeva, se živí především jednoduchými cukry. Pokud jim je nedáme, tak dokáží doslova přesvědčit naší mysl, že ten cukr opravdu nutně potřebujeme. Pokud ale do střev dostaneme symbiotické bakterie, tak počty patogenních bakterií se sníží a s tím zmizí i chutě na nezdravé jídlo. Omega 3 mastné kyseliny zase mají pozitivní vliv na mozek, pomáhají nervové soustavě vyrovnat se se změnami a mimo jiné se vyznačují například i protizánětlivé účinky. Vitamíny a minerální látky normálně přijímáme s potravou. Pokud tyto množství nejsme schopni pokrýt v běžném jídle, tak jsou na místě kvalitní potravní doplňky, ideálně na přírodní bázi bez přidaných aditiv.
Další „tajemství“ zdravého hubnutí tkví v dodržování nastavených pravidel. Pokud si něco nastavím, musím to splnit. Ne jednou, ne dvakrát, ale pravidelně. Musíme mozek přesvědčit, že to není výjimečně, ale jedná se o nový životní styl, který bude naší denní součástí. Ať už to je změna jídelníčku, načasování konzumace jídla či pravidelný pohyb. Někteří mohou oponovat, že zhubli i bez pohybu. Samozřejmě, je to možné. Ale pravidelný pohyb, kromě spalování tuků, přináší i lepší prokrvení organismu, udržování a tvorbu svalové hmoty a vyplavují se při něm endorfiny, takzvané hormony štěstí. Právě ty mohou pomoci našemu tělu, aby se snadněji vyrovnalo se změnami životosprávy. Pokud nemáme nějaké zdravotní omezení, tak proč se o ten pohyb dobrovolně připravit? Pro začátek stačí i krátká procházka nebo jednoduché cvičení doma.
Také se můžete setkat i se ztrátou motivace. „Držím dietu, ale stejně nehubnu“ nebo „Kila sice dolů jdou, ale pomalu“. Tady je to velmi individuální. Někdo začne hubnout hned a hodně, někomu to trvá déle a váha dokonce může i stagnovat nebo mírně růst. Je velmi důležité nastavit si reálné cíle a neočekávat, že kila navíc zmizí přes noc. Většinou jsme se k nim dlouho „propracovávali“, takže chvilku bude trvat, než se jich zbavíme. Pokud máme pocit, že děláme vše správně a přesto kila dolů nejdou, tak je určitě na místě konzultace s certifikovaným výživovým specialistou. Každý jsme totiž jiný a může se stát, že to co funguje jiným, nemusí být to pravé pro nás. V takovém případě je víc než vhodné si nechat sestavit individuální plán hubnutí přímo na míru.
Pokud jste se rozhodli hubnout, přejeme vám hodně zdaru a jestli se vám něco nedaří, nezdráhejte se obrátit na kvalifikované odborníky.
Tým Institutu funkční medicíny a výživy.