Opravdu vitamín C podporuje imunitu? Část I.
Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, který je jedním z nejznámějších a velmi důležitých antioxidantů.
Pomáhá ochraňovat tkáně a hojit rány, podporuje absorpci železa v organismu, podporuje zdraví srdce a snižuje množství riskantního LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi. Existují dokonce studie prokazující jeho antioxidační působení ochraňující před některými nádorovými onemocněními.
Člověk si narozdíl od 4 000 jiných druhů savců neumí sám tento vitamín vyrobit.
Například hlodavci jsou schopni syntetizovat vysoké množství vitamínu C za den, a to až 100 mg na kilogram tělesné váhy. Kozy jsou dokonce schopné denně syntetizovat až 200 mg/ kg, a to v závislosti na jejich stresovém rozpoložení.
Představme si tedy, že by člověk uměl syntetizovat stejné množství vitamínu C, jako tyto zvířata. Znamená to tedy že člověk vážící 70 kg by byl schopen vytvořit 7 g vitamínu C denně. Neuvěřitelné, že?
A nejsme sami, kdo si tuto jedinečnou živinu neumí vyrobit. Samovytváření vymizelo i u morčat a netopýrů. Čím to je, že jsme tuto schopnost ztratili? Teorií je mnoho. Avšak všechny poukazují na tzv. „vrozenou chybu metabolismu”. Jedná se o mutaci v genu, který kóduje enzym L-gulonolaktonoxidáza (GLO). Právě tato mutace nám brání katalyzovat poslední krok syntézy vitamínu C z glukózy.1
Jak je to s ukládáním vitamínu C na “horší časy”? Ani s touto schopností člověk zrovna nevyniká. Lidé mají schopnost udržet zásoby tohoto vitamínu pouze na 30 dní. Proto je bezpodmínečně nutné denně přijímat vitamín C z externích zdrojů stravy.
Pokud nepřijímáme dostatečné množství, pak se může projevit mnoho problémů, jako je únava, svalová slabost, bolesti kloubů a svalů, krvácející dásně a častější infekční onemocnění.
Závažnějším stavem, při extrémním nedostatku (avitaminóze) je nemoc tzv. kurděje neboli skorbut. Tímto onemocněním v minulosti trpěli především námořníci, kteří se plavili bez dostatku potravin obsahujících vitamín C. Příznaky tohoto onemocnění zahrnují chudokrevnost, krvácivost, vypadávání zubů, otoky kloubů a dásní, křehkostí kostí, časté infekce, oslabení svalstva a žaludeční vředy. Skorbut nelze brát na lehkou váhu, pokud se totiž neléčí může dokonce vést k smrti.
Každý z nás určitě již slyšel o hlavní funkci vitamínu C – PODPORA IMUNITNÍHO SYSTÉMU.
Ale jak to doopravdy je? Jakými mechanismy opravdu vitamín C neboli askorbát podporuje naši obranyschopnost?
Kůže a sliznice
hrají základní roli pro správnou funkci imunitního systému. Pokud jde o kůži, nejdůležitější imunitní funkcí je obrana před průnikem patogenních mikroorganismů. Zde je třeba zmínit v poslední době tolik propagovaný kolagen. Jedná se o jakési strukturální lepidlo, které nás jako lidské bytosti drží pohromadě. Je základním kamenem všech pojivových tkání, staví a zároveň posiluje kůži, kosti, zuby, cévy, vazy a šlachy.
Proto, aby mohli tyto buňky správně fungovat a tvořit adekvátní množství námi potřebného kolagenu, je nepostradatelná dostatečně vysoká koncentrace vitaminu C, který tyto buňky aktivně akumulují. Studie ukazují, že nedostatečný příjem vitamínu C vede ke snížení transkripce a nižší tvorbě pro-kolagenu (molekuly, které vede k tvorbě kolagenu) až o 50%.2
Pokud tedy dojde k deficitu vitamínu C v těchto buňkách, pak dochází nejen k estetickým problémům kůže, ale mohou se projevit i již zmíněné symptomy skorbutu, které vznikají právě selháním produkce kolagenu v kůži.
Dostatečná biosyntéza kolagenu ve fibroblastech je potřebná i pro procesy hojení, proto deficit vitamínu C vede ke zhoršení průběhu hojení. K fyziologickému průběhu tohoto procesu přispívá vitamín C tím, že snižuje expresi prozánětlivých mediátorů a naopak podporuje expresi mediátorů, potřebných pro hojení.3
Zánět a infekce. Proto, aby si naše tělo poradilo se záněty, například při infekcích, pak je potřebná adekvátní funkce leukocytů, například neutrofilů. Tyto bílé krvinky se zúčastňují boje s patogeny a podporují jejich apoptózu a odstranění z těla. Avšak proto, aby tyto buňky mohly správně fungovat je zapotřebí vitamín C, který neutrofily chrání před poškozením oxidativním stresem a pomáhá regenerovat i jiné intracelulární antioxidanty.
Dostatečná hladina askorbátu také snižuje aktivaci prozánětlivých látek jako je nukleární faktor kappa B (NF-kappa B) v imunitních buňkách, a chrání tak tkáně před vznikem chronického zánětu.3 Studie ukázaly, že pacienti s akutními respiračními chorobami jako je např. bronchopneumonie, trpí často deficitem vitaminu C.5
Podávání tohoto vitaminu pacientům s respiračními infekcemi vede k odstranění deficitu a zlepšení klinického obrazu.6
Antioxidační aktivita. Neutrofily se v místě infekce podílejí na odstranění patogenních mikrobů pomocí tzv. fagocytózy. V neutrofilech se tvoří fagosom, který patogeny izoluje a ničí za účasti kyslíkových radikálů (ROS) a dalších intracelulárních oxidantů vznikajících za přispění enzymu superoxiddismutázy. Právě průběh fagocytózy závisí na dostatečné intracelulární hladině vitaminu C.
Tato souvislost bylo prokázána v klinických studiích u osob s deficitem askorbátu a sníženou schopností fagocytózy. Po suplementaci dávek vitamínu C v řádu gramů se u nich funkce fagocytózy zlepšila až o 20 %, což se projevilo i ve zlepšení jejich klinického stavu. I u pacientů s recidivujícími infekcemi, pro které je charakteristická porucha fagocytózy (tato porucha je spojena se zvýšenou mortalitou), se v klinické studii po podávání vysokých dávek vitamínu C fagocytóza výrazně zlepšila.4
Avšak antioxidační síla vitamínu C nebojuje pouze proti patogenům, ale chrání všechny naše buněčné struktury, jako jsou proteiny, lipidy, DNA, RNA, mitochondrie a buněčné membrány, před poškozením oxidací. Vitamín C a jeho antioxidační aktivita nás tedy chrání nejen proti zánětům, ale i před celkovým stárnutím.
I alergie je třeba zmínit v souvislosti s imunitním systémem a rolí vitamínu C. Alergie můžeme souhrnně považovat jako patologické reakce imunitního systému na zevní faktory. Vitamín C má přímý vliv na alergie, a to skrz působení na oxidativní stres, který u tohoto onemocnění probíhá.
Ukazuje tak například výzkum molekulárních redoxních mechanismů u pacientů s bronchiálním astmatem. Oxidativní stres a s ním spojený zánětlivý proces hraje u alergických onemocnění významnou roli.
Během alergického zánětu se zvyšuje produkce ROS (volných radikálů) a rozvíjí se oxidativní stres. K rozvoji alergických příznaků přispívá i produkce histaminu následkem degranulace žírných buněk a indukce histidin dekarboxylázy působením ROS.
Studie uvádí, že intenzitu obou uvedených pochodů lze snížit antioxidativním působením vitamínu C (ve vyšších dávkách a správné formě, která zajistí dostatečnou biologickou dostupnost), který je u alergických onemocnění deficitní.9
Protinádorová imunita. Kromě posilování mechanismů protiinfekční imunity podporuje vitamín C také protinádorovou obranyschopnost. Vitamín C podporuje aktivitu NK buněk, které hrají významnou roli nejen v protivirové, ale i v protinádorové imunitě. Vitamín C také svými antioxidačními schopnosti snižuje aktivitu některých prozánětlivých cytokinů a omezuje tak celkovou zánětlivou aktivitu při maligních onemocněních.8
V příštím navazujícím článku se dozvíte jak se liší vitamín C od kyseliny askorbové, které potraviny obsahují nejvíce vitamínu C a zda se vyplatí intravenózní dávkování.
1. Drouin G, Godin JR, Pagé B. The genetics of vitamin C loss in vertebrates. Curr Genomics . 2011;12(5):371-378. doi:10.2174/138920211796429736
2. May JM, Harrison FE. Role of vitamin C in the function of the vascular endothelium. Antioxid Redox Signal . 2013;19(17):2068-2083. doi:10.1089/ars.2013.5205
3. Mohammed BM, Fisher BJ, Kraskauskas D, et al. Vitamin C promotes wound healing through novel pleiotropic mechanisms. Int Wound J2016;13:572–584.
4. Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
5. Kim Y, Kim H, Bae S, et al. Vitamin C is an essential factor on the anti-viral immune responses through the production of Interferon-α/β at the initial stage of influenza A virus (H3N2) Infection. Immune Netw2013;13:70-4.
6. Bakaev VV, Duntau AP. Ascorbic acid in blood serum of patients with pulmonary tuberculosis and pneumonia. Int J Tuberc Lung Dis2004;8:263–266.
7. Nagamine I, Akiyama T, Kainuma M, Kumagai H, Satoh H, Yamada K, Yano T, Sakurai H. Effect of acerola cherry extract on cell proliferation and activation of ras signal pathway at the promotion stage of lung tumorigenesis in mice. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2002 Feb;48(1):69-72. doi: 10.3177/jnsv.48.69. PMID: 12026193.
8. Mayland CR, Bennett MI, Allan K. Vitamin C deficiency in cancer patients. Palliat Med. 2005 Jan;19(1):17-20. doi: 10.1191/0269216305pm970oa. PMID: 15690864.
9. Drouin G, Godin JR, Pagé B. The genetics of vitamin C loss in vertebrates. Curr Genomics. 2011;12(5):371-378. doi:10.2174/138920211796429736