S čím nám mohou pomoci zelené potraviny a kdy bychom se jim měli raději vyhnout
Zelené potraviny, jak už název napovídá, obsahují velké množství zeleného přírodního barviva, takzvaného chlorofylu. Jedná se jak o rostliny, tak o různé řasy. Přesná specifikace, co pojem „zelená potravina“ znamená, neexistuje. Co všechno si tedy můžeme pod tímto pojmem představit? Z rostlin se dá to této kategorie zařadit tmavě zelená listová zelenina, jako je kadeřávek, mangold, kapusta či špenát, jejichž zelené listy mají vysoký obsah chlorofylu, vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Na trhu se můžeme setkat i s potravními doplňky například ze zeleného ječmene či pšenice. V tomto případě se jedná o mladé rostliny, nikoli o jejich nedozrálé obilky. Mezi zelené potraviny se někdy řadí i vojtěška, kdy se bavíme jen o rostlině a jejích listech, nikoliv plodech. Významnou podskupinu zelených potravin tvoří také sladkovodní i mořské řasy, jako jsou chlorela, spirulina či kelp.
Zelené potraviny jsou poměrně širokou skupinou rostlin a řas, kdy jejich jednoznačným pojítkem je již zmíněný vysoký obsah chlorofylu. Chlorofyl je zde velmi důležitý, neboť jeho působením v rostlinách či řasách vzniká kyslík, který potřebujeme k životu. Věděli jste, že chemická struktura chlorofylu je téměř totožná s lidským krevním barvivem hemoglobinem, akorát uvnitř struktury chlorofylu je navázána molekula hořčíku, kdežto v hemoglobinu najdeme molekulu železa?
Zelené rostliny a řasy obsahují řadu vitamínů, enzymů a bioaktivních látek. Jejich obsah se liší v závislosti na typu rostliny či řasy. Jednotlivé druhy se od sebe mohou odlišovat složením i podle lokace pěstování či sběru, klimatických podmínkách, odrůdě či způsobu pěstování. Při výběru zelené potraviny či potravního doplňku bychom proto měli dávat pozor právě na původ. U listové zeleniny, pícnin a obilovin se budeme bavit minimálně o bio certifikátech, u řas by měly být k dispozici i certifikáty z akreditovaných laboratoří například o obsahu těžkých kovů. A proč?
Detoxikace a detoxikace naopak…
Zejména sladkovodní řasa chlorella je známá pro svou schopnost vázat těžké kovy. Bývá často používaná při různých detoxikačních kůrách jako chelatační činidlo, kdy odvádí z lidského těla toxické těžké kovy. Chlorella má ovšem tuto vlastnost pořá. Pokud je tedy pěstovaná v prostředí s obsahem těžkých kovů, naváže je do sebe již během svého růstu. Poměrně náchylný na chemické kontaminanty je i kelp, zejména pokud je sbírán volně z moří.
Chceme-li tedy užívat řasy ve formě doplňků stravy, je potřeba ohlídat si, aby je jednalo o co nejčistší produkt. Někteří výrobci používají při výrobě tablet či prášků zároveň různá aditiva, která mohou zbytečně zatěžovat organismus. Vyberte si takový výrobek, ať je v co nejpřírodnější formě. Takové produkty najdete například v eshopu Puravia.
Detoxikaci pomocí chlorelly doporučujeme vyzkoušet ideálně přímo v rámci detoxikační kůry, která je rozvržena do konkrétních fází, během kterých se liší jednak množství konzumované chlorelly, ale klade se důraz i na vhodnou stravu. Některé detoxikační procesy je možno podpořit bylinami, například bazalkou, anebo vhodně zvoleným pohybem či koupelemi.
TIP: Pokud užíváme chlorellu jenom jako doplněk stravy, pro její bohaté nutriční vlastnosti a současně do našeho jídelníčku zařazujeme ryby a mořské živočichy, je velice vhodné užívat chlorellu před konzumací takovýchto potravin. A proč?
Mořští živočichové a ryby mají velké riziko obsahu kontaminujících látek, zejména těžkých kovů. Pokud chlorellu budeme konzumovat ve stejný čas, jako tyto potraviny, může být značná část těžkých kovů absorbovaná chlorellou již v trávicí soustavě, aniž by se vstřebala do těla.
Zelená listová zelenina je poměrně bohatá na vlákninu, jejíž konzumace je prospěšná a také má významnou roli v přirozených detoxikačních procesech lidského těla.
Poruchy srážlivosti krve
Ačkoli jsou zelené potraviny nutričně bohaté a mají různé pozitivní fyziologické účinky na organismus, existuje skupina lidí, kteří se jim musí vyhnout. Jde o pacienty, kteří mají problémy s ředěním krve a užívají warfarin nebo obdobné léky, u nichž dochází k interakci s vitamínem K. Vitamín K je velmi důležitý pro řadu metabolických procesů v organismu, ale při léčbě těmito léčivy by se měli pacienti vyhnout konzumaci potravin, které obsahují vitamín K ve významnějších množstvích. Mezi ně lze zařadit právě i zelené potraviny.
TIP: Pokud patříte do této skupiny pacientů a chtěli byste zařadit zelené potraviny do svého jídelníčku, doporučujeme jejich užívání konzultovat s vaším lékařem.
Nadváha, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka II. typu a další související zdravotní obtíže…
Konzumace zelených potravin je obecně spojována s hubnutím a „očištěním“ organismu. Zelené potraviny jsou bohaté na vlákninu a živiny a jakmile je začneme pravidelně konzumovat, můžeme pocítit změnu na svém těle. U někoho může dojít k přílivu energie, u někoho může dojít k úbytku na váze, nebo se může zlepšit kvalita kůže. Řada zelených potravin obsahuje kromě již zmíněných živin i antioxidanty a bioaktivní látky, které přispívají například ke snížení krevního cukru či cholesterolu.
Těhotenství, kojení
Období těhotenství a kojení je spojeno se zvýšeným nárokem těla ženy na příjem kvalitních živin. Zelené potraviny mohou být jedním ze skvělých zdrojů bílkovin, vitamínů a minerálů. Zde je ovšem obzvláště důležité dbát na jejich kvalitu a původ, aby se do těla matky nedostaly škodlivé látky, které mohou ovlivnit život a zdraví nenarozeného miminka nebo kojeného dítěte.
Můžeme opět vyzdvihnout řasy chlorellu a spirulinu, které mají velmi dobré nutriční složení a jsou určitě vhodné zejména, pokud je žena ohrožena anémií či nedostatkem bílkovin.
Antinutriční látky
Toto téma je poměrně široké a nebudeme zabíhat do detailů. Nicméně je třeba jej zmínit, protože některé zelené potraviny, zejména listová zelenina, je obsahují. Špenát a mangold obsahují kyselinu šťavelovou, která tvoří s vápníkem soli, které se mohou ukládat ve formě kamenů v močových cestách. Na častou konzumaci většího množství špenátu či mangoldu by si měli dát pozor zejména ti, kteří k tomuto onemocnění mají sklony. Zdraví jedinci by měli vzít v potaz, že nic se nemá přehánět, protože v extrémních případech může dojít k narušení rovnováhy hospodaření organismu s vápníkem. Nicméně kapusta nebo kadeřávek naopak obsahují poměrně velmi malé množství šťavelanů. Nejlepším řešením je pestrost jídelníčku a suroviny obměňovat. Další skupinou antinutrientů, kterou by bylo vhodné v tomto kontextu zmínit, jsou fytáty. Tyto látky nejsou sice v zelených potravinách obsaženy ve významných množstvích, ale zato je často najdeme v různých semenech. Právě semínka, ať už slunečnicová, dýňová, konopná či jiná, bývají často součástí smoothies či salátů. Fytáty blokují vstřebávání zejména minerálních látek do organismu, může tak dojít k situaci, kdy sice konzumujeme vyváženou stravu, ale některé důležité látky se přitom téměř nevstřebávají. Největší nebezpečí hrozí lidem, kteří se stravují pouze rostlinnou stravou, neboť u nich může dojít v krajním případě až k velmi nízkým příjmům nezbytných živin, což může ohrožovat zdraví organismu. Fytáty můžeme inaktivovat namáčením ve vodě, fermentací, klíčením či tepelnou úpravou. Jestliže vás toto téma zajímá a chtěli dozvědět více informací o antinutričních látkách v potravinách, tak v nabídce online kurzů na naší klinice máme seminář na téma Antinutrienty v rostlinné stravě a jejich redukce. https://ifmv.cz/seminare/antinutrienty-v-rostlinne-strave-a-jejich-redukce/
Antioxidanty
Toto slovo začíná sice na ANTI, ale tentokrát má pozitivní význam. Zelené potraviny jsou bohaté právě na živiny, minerální látky a vitamíny, které často plní úlohu i antioxidantů. Antioxidanty působí v těle jako taková „policie“, kdy se podílí na likvidaci škodlivin. Účastní se mnoha metabolických dějů a jejich úloha je ochraňovat buňky před negativními vlivy a prodlužovat jejich život. Zjednodušeně řečeno, kdo má dostatek antioxidantů, stárne pomaleji. Pokud se chcete o antioxidantech dozvědět více, máme nyní v nabídce kurz pro veřejnost: Prodlužte své mládí, zaměřte se na antioxidanty https://ifmv.cz/seminare/prodluzte-sve-mladi-zamerte-se-na-antioxidanty/
Zařadit do svého jídelníčku zelené potraviny ve většině případů není vůbec na škodu, zvláště pokud jste se rozhodli například začít hubnout anebo chcete zlepšit vaší odolnost a zdraví organismu. Mějte ale na paměti, že je víc než vhodné udělat změny i v životosprávě. Také nezapomeňte, že všeho je třeba s mírou a nic se nemá přehánět. J
Pokud vás trápí nedostatek času na přípravu smoothie nebo nedostatek kvalitních surovin, mohou být řešením výrobky od firmy Nuzest, které jsou v nabídce eshopu Puravia. Například tento prášek pro přípravu zeleného smoothie https://www.puravia.cz/good-green-vitality–750-g/
LITERÁRNÍ PŘEHLED
- JARA-YÁÑEZ, Roddy, Andrés MEYNARD, Gladys ACOSTA, et al. Negative Consequences on the Growth, Morphometry, and Community Structure of the Kelp Macrocystis pyrifera (Phaeophyceae, Ochrophyta) by a Short Pollution Pulse of Heavy Metals and PAHs. Toxics[online]. 2021, 9(8). ISSN 2305-6304. DOI: 10.3390/toxics9080190 [GoogleScholar] [PubMed]
- SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU WARFARIN: Příloha č. 3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn.:sukls103609/2008, sukls103610/2008. SUKL, 2010.
- TAN, Christina San San a Shaun Wen Huey LEE. Warfarin and food, herbal or dietary supplement interactions: A systematic review. British Journal of Clinical Pharmacology[online]. 2021, 87(2), 352-374. ISSN 0306-5251. DOI: 10.1111/bcp.14404 [GoogleScholar] [PubMed]
- FARSANI, Masomeh Khosravi, Esmaiel AMRAIE, Peyman KAVIAN a Mahtab KESHVARI. Effects of aqueous extract of alfalfa on hyperglycemia and dyslipidemia in alloxan-induced diabetic Wistar rats. Interventional Medicine and Applied Science[online]. 2016, 8(3), 103-108. ISSN 2061-1617. DOI: 10.1556/1646.8.2016.3.5 [GoogleScholar] [PubMed]
- JONES, Taylor a Kathy W. WARWICK. Alfalfa. Healthline[online]. 2021, 29.9.2021 [cit. 2023-01-05]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/alfalfa
- ARNARSON, Atli. How to Reduce Antinutrients in Foods. Healthline[online]. 2017, 4.6.2017 [cit. 2023-01-05]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-reduce-antinutrients
- GROSSHAGAUER, Silke, Klaus KRAEMER a Veronika SOMOZA. The True Value of Spirulina. Journal of Agricultural and Food Chemistry[online]. 2020, 68(14), 4109-4115. ISSN 0021-8561. DOI: 10.1021/acs.jafc.9b08251 [GoogleScholar] [PubMed]