Štítná žláza
Jde o poměrně malý laločnatý orgán, který plní funkci endokrinní žlázy (žlázy s vnitřní sekrecí) a najdeme jej v krku pod štítnou chrupavkou, těsně pod hrtanem a je umístěna na obou stranách průdušnice. Horní konec štítné žláz se nachází pod úrovní hmatatelného výstupku hrtanové chrupavky. Průměrná hmotnost štítné žlázy je u zdravého člověka asi 10 až 20g.
Funkce štítné žlázy jsou regulovány hormonem thyreotropinem, zkráceně TSH, který je produkován hypofýzou. TSH stimuluje štítnou žlázu k tvorbě jejich vlastních hormonů, které jsou pak vylučovány do krve. Jde o hormony tyroxin (tetrajodtyronin, T4), trijodtyronin (T3) a kacitonin. Poslední jmenovaný se podílí na metabolismu vápníku. Hormony štítné žlázy – tyroxin a trijodtyronin, řídí metabolické procesy v organismu, jeho vývoj a růst. Dá se říct, že hormony produkované štítnou žlázou mají vliv na každou buňku našeho těla.
Co všechno tyto hormony ovládají a jak poznáme, že je něco špatně?
- Hormony štítné žlázy stimulují různé metabolické aktivit ve většině tkání, což při vyšších hladinách těchto hormonů v krvi ke zvýšení bazálního metabolismu, rychlé hubnutí a mimo jiné i zvýšení tělesné teploty. Naopak pacienti se sníženou funkcí štítné žlázy jsou často zimomřiví, často mají pocit studených rukou a nohou a mají zpomalený metabolismus, což vede k přibírání na váze.
- Štítná žláza se podílí i na metabolismu lipidů. Jedním z diagnostických ukazatelů hypotyreózy je zvýšená hladina cholesterolu v krvi.
- Hormony štítné žlázy stimulují téměř všechny aspekty metabolismu sacharidů, včetně procesu vstupování glukózy do buněk.
- Správně fungující štítná žláza je jednoznačně nezbytná pro normální růst organismu a vývoj nervové soustavy a mozku. Účinek hormonů štítné žlázy je úzce propojen s růstovým hormonem. U všech savců, včetně člověka, jsou normální hladiny hormonů štítné žlázy nezbytné k vývoji mozku nenarozeného plodu a následně novorozenců.
- Štítná žláza úzce souvisí i s kardiovaskulárním systémem. Hormony štítné žlázy totiž zvyšují srdeční frekvenci a kontraktilitu. Také podporují vazodilataci, která vede ke zvýšenému průtoku krve do tělních orgánů. Jedním z typických příznaků hyperfunkce štítné žlázy jsou právě bušení srdce a zvýšený krevní tlak.
- Funkce štítné žlázy ovlivňuje i nervovou soustavu a chování jedince. Pokud má někdo nízké hladiny hormonů štítné žlázy, tak většinou bývá pomalejší a má horší paměť. Naopak jedinci, kteří trpí hyperfunkcí, bývají úzkostní a téměř pořád nervózní.
- Normální fungování reprodukčního systému také souvisí se štítnou žlázou. Jedním z důvodů neplodnosti může být právě špatně pracující štítná žláza.
Příznaků, které provázejí změnou funkci štítné žlázy je celá řada a některé nemusí být přímo takto specifické. Nicméně jedním z typických projevů nemocné štítné žlázy je takzvaná struma, což je otok krku, který je vyvolaný zvětšením štítné žlázy.
A co jód?
Jód, jeho nedostatek a štítná žláza. Toto slovní spojení má zažito mnoho z nás. Jak to tedy je? Je jód a jeho konzumace opravdu prevence onemocnění štítné žlázy?
Jód je prvek, který byl v minulosti ve všech oblastech vzdálených od moře, poměrně nedostatkový. Jód tělo potřebuje, aby mohly být ve štítné žláze syntetizovány hormony. Pokud je jódu nedostatek, dochází ke snížení produkce hormonů štítné žlázy a tím k její hypofunkci. V dnešní době se jódem obvykle fortifikuje krmivo dojnic, takže jód je obsažen v mléce a mléčných produktech. Také se běžně setkáváme s jodizovanou solí, která je přidávána do jídel a různých výrobků. Potraviny přirozeně bohaté na jód jsou samozřejmě ryby, živočichové a řasy, které pocházejí z moře. Dále pak jód v menších množstvích obsahují třeba vejce, švestky nebo arónie. Skvělým zdrojem jódu jsou i některé minerální vody, jako třeba Vincentka či Hanácká kyselka.
Nicméně, stejně nebezpečný jako nedostatek jódu, tak může být i jeho nadbytek. Vyvážený příjem jódu ještě nemusí znamenat, že štítná žláza bude fungovat bez problému. Ve vyspělých zemích se s onemocněním štítné žlázy v souvislosti se silným deficitem jódu setkáváme méně, než je to třeba v rozvojových zemích či v horských oblastech méně ekonomicky vyspělých států. Více jsou ale u nás rozšířená autoimunitní onemocnění, jako jsou Hashimotova tyreoiditida nebo Gravesova-Basedowova nemoc, dále pak záněty štítné žlázy či její rakovina. Nemoci štítné žlázy častěji postihují ženy, než muže.
Co dále ovlivňuje fungování štítné žlázy?
Už jsme se zmínili o tom, že štítná žláza ovlivňuje každý orgán a každou buňku v těle. Co ale významně ovlivňuje štítnou žlázu? Odpověď budeme hledat ve střevech.
Střevo je orgán, který je primárně spojen s trávením jídla a vstřebáváním živin. Nicméně často se zapomíná na to, že hraje zásadní roli v řadě metabolických reakcí a jeho stav ovlivňuje zdraví celého organismu. Jakmile není v pořádku střevní mikrobiom a nad symbiotickou mikroflórou převládá patogenní mikroflóra, zvyšuje se riziko vzniku zánětu, dochází k poškození střevní stěny a dochází k syndromu zvýšené propustnosti střev. To znamená, že skrz střevní stěnu prochází velké molekuly, které se dostávají dále do těla. Tam mohou způsobovat problémy a aktivovat imunitní systém. Pokud k tomu dochází dlouhodobě, může tento stav významně přispět k propuknutí nějakého typu autoimunitního onemocnění.
Ke zvýšené propustnosti sliznic dochází i při zánětlivých onemocněních trávicího traktu, ať už žaludku nebo střev. Zánět je o to nebezpečnější, že při něm dochází k malabsorbci živin, protože jsou narušeny jejich fyziologické transportní systémy do cílových buněk. V některých případech může zánět přerůst až v onkologické onemocnění.
Slovníček: Autoimunitní onemocnění
Jde o stav, při kterém imunitní systém jedince v podstatě omylem útočí na své tělo. Imunitní systém za běžného stavu chrání svůj organismus před cizími agens, jako jsou bakteriemi či viry. Jakmile tyto agens zaútočí na organismus, imunitní systém vyšle protilátky, aby plnily funkci obrany a likvidovaly potencionální rizika. Imunitní systém za běžného stavu normálně rozpozná rozdíl mezi buňkami tělu vlastními a buňkami cizími. Nicméně při autoimunitních onemocněních uvolňuje imunitní systém protilátky, které útočí na zdravé buňky vlastního těla. Některá autoimunitní onemocnění postihují celý organismus, jiné útočí přímo proti specifickým buňkám na jednom cílovém orgánu.
Jak souvisí štítná žláza a zdravý trávicí trakt?
- Hormony štítné žlázy se mimo jiné podílejí i na tvorbě ochranné bariéry střevního traktu. Bylo například zjištěno, že lidé trpící žaludečními vředy mívají nízké hladiny hormonů štítné žlázy T3 a T4.
- Pokud je organismus vystaven dlouhodobě vysokým hladinám hormonu thyreotropinu TSH, který stimuluje štítnou žlázu, jsou produkovány látky, které se podílejí na vzniku zánětu střev.
- Součinnost střevních bakterií je nezbytná i při přeměně hormonů štítné žlázy na aktivní formy. Střevní dysbióza významně snižuje tyto konverze. To je jeden z důvodů, proč lidé se špatně fungujícími střevy mohou trpět příznaky dysfunkční štítné žlázy, přestože mají laboratorní rozbory krve v pořádku.
- Nedostatečná kyselost v žaludku (hypochlorhydrie) přispívá ke zvýšené propustnosti střev, zánětům, vředům a infekci. Vědecké studie prokázaly silnou souvislost mezi hypochlorhydrií a autoimunitním onemocněním štítné žlázy.
- Nedostatečná funkce štítné žlázy zpomaluje průchod potravy trávicím traktem, způsobuje zácpu a malabsorpci živin a zvyšuje riziko vzniku zánětů. Při zácpě se také zpomaluje i vylučování hormonů štítné žlázy, což dává dohromady v podstatě začarovaný kruh.
- Nízké hladiny hormonů štítné žlázy přispívají ke zhoršené činnosti žlučníku, což vede k problémům se správnou detoxikací jater, inhibuje vylučování toxinů a hormonů z organismu.
- Pokud je na sliznicích trávicího traktu zánět, může dojít i k tomu, že se snižuje účinnost hormonů štítné žlázy dodaných v rámci medikace.
Zdravá štítná žláza je jedním ze základních pilířů normálního fungování našeho těla. Pokud chcete své znalosti rozšířit, dozvědět se i další informace o tom, jakými způsoby je možné si udržet zdravá střeva či jak řešit zvýšenou propustnost střev, záněty či další specifické i nespecifické problémy a obtíže, tak vás rádi uvidíme na nově otevřených skupinových konzultacích v prostředí naší kliniky Institutu funkční medicíny a výživy.
Těhotenství a štítná žláza
Vlivem hormonálních výkyvů může dojít k narušení správného fungování štítné žlázy u těhotných žen. Riziko je u této skupiny dvojí. Jednak samozřejmě dochází k poškozování jejich organismu, ale i nenarozeného dítěte. Vyvíjející se plod je totiž ovlivňován hormony štítné žlázy od své matky. Pokud nejsou hladiny těchto látek v adekvátním množství, může dojít k vývojovým defektům srdce nebo nervového systému, včetně mozku. Toto (a mnoho dalšího) bude i jedno z témat našeho nového semináře Příprava na mateřství, kam se již brzy můžete začít přihlašovat.
LITERÁRNÍ PŘEHLED
- SODANO, Wayne L. a Ron GRISANTI. Functional Medicine University’s Functional Diagnostic Medicine, Training Program: Physiology of the Thyroid Gland[online]. 2010, 1-19. Dostupné z: https://www.functionalmedicineuniversity.com/FDMT563APhysioThyrdIG.pdf
- RYŠAVÁ, Lydie a Petra LISNÍKOVÁ. Jak zajistit dostatek jódu[online]. Státní zdravotní ústav, 2014, s. 1-4 [cit. 2023-03-23]. Dostupné z: https://www.vnbrno.cz/dokumenty/endokrinologie/letak_jod.pdf
- BERKHEISER, Kaitlyn. 9 Healthy Foods That Are Rich in Iodine. Healthline[online]. 1.2.2023 [cit. 2023-03-23]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/iodine-rich-foods#
- VANDERPUMP, M. P. J. The epidemiology of thyroid disease. British Medical Bulletin[online]. 2011, 99(1), 39-51. ISSN 0007-1420. DOI: 10.1093/bmb/ldr030 [GoogleScholar] [PubMed]
- WANG, Furong, Yinyin TAN, Chenggang WANG, et al. Thyroid-Stimulating Hormone Levels within the Reference Range Are Associated with Serum Lipid Profiles Independent of Thyroid Hormones. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism[online]. 2012, 97(8), 2724-2731. ISSN 0021-972X. DOI: 10.1210/jc.2012-1133 [GoogleScholar] [PubMed]
- CHITME, Havagiray Revanappa, Eman AL AZAWI, Maryam Khamis AL FARSI, Dahlia Mohammed Abdul JALIL a Muzna Salim AL HADHRAMI. Thyroid Health and its Correlation to Female Fertility: A Pilot Study. Indian Journal of Pharmaceutical Education and Research[online]. 2019, 53(3s), s404-s415. ISSN 00195464. DOI: 10.5530/ijper.53.3s.113 [GoogleScholar]
- BOSSOWSKI A. and E. OTTO-BUCZKOWSKA, “Schorzenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym,” in W: Pediatria —co nowego? Pod redakcją Ewy Otto-Buczkowskiej, Cornetis, Wrocław, Poland, [online]2007, pp. 108–120.[Google Scholar]
- WATSON, Stephanie a Stacy SAMPSON. Autoimmune Diseases: Types, Symptoms, Causes, and More. Healthline[online]. 21.3.2019. [cit. 2019-12-21].
- KRESSER, Chris a Jessica MONTALVO. Three Reasons Why Your Thyroid Medication Isn’t Working. Chris Kresser[online]. 2.10.2022 [cit. 2023-03-26]. Dostupné z: https://chriskresser.com/three-reasons-why-your-thyroid-medication-isnt-working/
- KRESSER, Chris. The Thyroid-Gut Connection. Chris Kresser[online]. 27.10.2022 [cit. 2023-03-26]. Dostupné z: https://chriskresser.com/the-thyroid-gut-connection/