DNA Health test: optimalizujte své stravování a životní styl pro budování dobrého zdraví, vitality a energie
Pro optimalizaci našeho zdraví směřující k dobré vitalitě je třeba nastavit personalizovaný jídelníček a životní styl. To, co je obecně považováno za zdravé a správné, nemusí být optimální pro budování dlouhodobého zdraví každého.
Každý z nás se rodí s jinými genetickými předpoklady (unikátní genetickou výbavou), které jsou po jeho život neměnné. Naše genetická výbava určuje, jakým způsobem reagujeme na stravu, jak přijímané živiny metabolizujeme a využíváme a jaké máme predispozice k onemocněním. Jedná se o tzv. genetické variace, polymorfismy (SNPs).
DNA Health test je genetický test, který odhaluje, jaké jsou naše nutriční požadavky pro budování dobrého zdraví, vitality, energie, zdravé dlouhověkosti a které povedou ke snížení rizika rozvoje řady onemocnění. Výsledky testu pomáhají určit, jakou zvolit stravu a suplementy a jak nastavit životní styl.
To, co jíme, ovlivňuje všechny důležité biochemické reakce, které v těle probíhají, a proto je strava klíčový faktor k určení genetické stability. Onemocnění vznikající na podkladě špatného životního stylu jsou z části způsobeny poškozením DNA, a je potřeba se zaměřit na určení správného příjmu vitamínů a minerálů, abychom tomuto poškození předcházeli. Určité genetické polymorfismy mohou ovlivnit dostupnost těchto mikroživin a jejich využití. Právě testováním můžeme zjistit, zda-li nemáme zvýšené požadavky, které lze řešit stravou nebo cílenou suplementací.
V testu se dozvíme, jaké metabolické cesty v organismu vyžadují zvýšenou podporu, jak upravit příjem konkrétních živin, jakým způsobem můžeme ovlivnit složení krevních lipidů (cholesterolu) a jak jsme citliví na poškození volnými radikály a karcinogeny.
Díky analýze zjišťujeme svá zdravotní rizika a co dělat, abychom jim předcházeli.
Celkem se testuje 9 oblastí:
- Metabolizace lipidů a cholesterolu
- Methylace/B vitaminy
- Detoxikace
- Oxidativní stres/Antioxidační status
- Zánět
- Citlivost na inzulin
- Zdraví kostí
- Reakce na potravinové složky
- Metabolismus vitamínů
Z testu se dozvíme, jaké jsou naše predispozice k zánětlivým a kardiovaskulárním onemocněním (vysoký krevní tlak, cukrovka, ateroskleróza, chronický zánět, dyslipidémie, vysoký cholesterol), jak fungují detoxikační procesy, jak se tělo zvládá vypořádat s volnými radikály a zánětlivými reakcemi, jaké je riziko rozvoje nádorových onemocnění, jaká je citlivost na inzulin (regulace váhy, prevence rozvoje inzulínové rezistence a cukrovky), dále se testuje zdraví kostí (budování kostní hustoty, metabolismus vápníku, vitaminu D, prevence osteoporózy), reakce na potraviny (zatížení železem, citlivost na kofein, sůl, hořkou chuť, metabolismus alkoholu), zdraví střev (intolerance lepku, predispozice k rozvoji celiakie, intolerance laktózy) a metabolismus vitamínů (přeměna vitamínů na jejich aktivní formy, požadavky těla na zvýšený příjem vitamínů).
DNA testy stačí udělat jednou v životě, výsledky se nemění a proto je možné testovat v kterémkoli věku a období. Test není invazivní, provádí se ze stěru z ústní sliznice.
Máme-li určité predispozice k některým typům onemocnění neznamená to, že se daná onemocnění musí projevit. Svou genetickou výbavu (aneb to, co jsme dostali do vínku) nezměníme, stravováním a svým životním stylem ale ovlivňujeme jejich aktivitu a můžeme určit, zda je „zapneme“ nebo „vypneme“. Analýza DNA nám tak může sloužit jako manuál k našemu tělu. Budeme-li se o něj dobře starat, bude nám dobře sloužit. 😉
Tag:DNA, geny, testy funkční medicíny, zdravi